Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci

Menu OČSLA Druhy vojsk Insignie Osobnosti Muzea Taktika Výcvik Kultura literatura Internet Film Film

Vojenská škola Jána Žižku z Trocnova v Spišskej Novej Vsi.

Vojenská škola Jána Žižku z Trocnova v Spišskej Novej Vsi bola založená 1.septembra 1949. Autor článku patrí k tým žižkovcom, ktorí tam nastúpili do prvého ročníka štvorročného gymnaziálneho štúdia po ukončení vtedajšej strednej školy ako päťnácťročný v roku 1951.Po nástupe do VŠJŽT sa vyberalo dobrovoľne medzi predmetmi čeština a slovenčina a z cudzích jazykov medzi angličtina a nemčina. Ubytovanie bolo po ročníkoch a triedach, čo boli v podstate roty a čaty. Každá trieda mala triedneho profesora a pri výcviku svojho veliteľa čaty. V tom čase na čele VŠJŽT stál štábny kapitán Václav Hudeček , po zrušení voj.hodnosti štbkpt. major. Jeho zástupcom pre vzdelávací proces bol kpt.Čajňák a veliteľom roty npor. Juraj Gvôt. Päť dní v týždni bolo vyučovanie podľa schváleného gymnaziálneho rozvrhu a v poobedňajšom čase povinné trojhodinové štúdium na učebniach pod dozorom niektorého z učiteľov, alebo veliteľa čaty. V štúdiu a jeho výsledkoch prebiehala zdravá súťaživosť, ktorá nezostala bez odozvy, napríklad aj povýšením do poddôstojníckych hodností. Vzorom a pýchou školy bol žižkovec 4.ročníka Vrla, ktorý ako prvý po maturite v roku 1952 bol povýšený do hodnosti rotný. Cez týždeň za dobré študijné výsledky mohli jednotlivci dostať v stredu vychádzku na dve hodiny, v sobotu a nedeľu poobede do večierky /21.30 hod./. Na vychádzky sa zväčša chodilo korzovať na hlavnú ulicu a cestu smerom na Levoču až ku kaplnke sv. Anna. Voľný čas sa trávil športovou činnosťou, obľúbená bola atletika a kolektívne hry. Večným rivalom žižkovcov boli študenti strednej priemyselnej školy drevárskej, ktorí mali dobrý basketbal a VŠJŽT v Moravské Třebové. Škola mala plné remízy trofejných bicyklov a vojenských lyží, čo sa využívalo na spoločné výlety alebo lyžovačku . Žižkovci nezaostávali ani v kultúrnom vyžití. Úspešne sa zúčastňovali armádnej súťaže tvorivosti a verejných vystúpení . Škola sa pýšila divadelným a dobrým speváckym súborom podporeným školenými hlasmi študentiek pedagogického gymnázia. Medzi občanmi mesta a okolia bol obľúbený aj tanečný orchester, ktorý občas hrával na večierkoch, či čajoch o piatej v Madaras parku. Ani vo vojenskej príprave, ktorá sa uskutočňovala každú sobotu žižkovci nezaostávali. Výborné zabezpečenie školy a výsledky ktoré dosahovala vytvárali u verejnosti dojem až elitárskej školy. Krásne modré uniformy, na rukávoch zlaté pásky od jeden po štyri , označujúce ročníky a modrá baretka so zlatým štítkom vzbudzovali hrdosť na príslušnosť k žižkovcom. Žiaľ, školská reforma a následné zrušenie VŠJŽT v Spišskej Novej Vsi k 1. septembru 1953 ukončilo úspešné napredovanie a rozlet tejto výnimočnej školy.


Po zrušení VŠJŽT ve Spišské Nové Vsi a Brně dne 31.8.1953 byla druhého dne, t.j.1.9.1953 zřízena Vojenská škola Jana Žižky z Trocnova v Bratislavě. Žižkovci ze SNV, jako ostatní vojáci z povolání, měli nárok jenom na třicet dnů dovolené a proto rozkazem z Referátu škol MNO, ti kteří pokračovali ve studiu, byli po ukončení školního roku 1952/53 převelení do Bratislavy. V Bratislavě byli ubytování na bývalé vysokoškolské koleji Lafranconi, kterou upravovali pro potřeby nově zřizované VŠJŽT. Celá činnost spočívala v bouracích pracích a odvozů sutin na zapůjčených vozidlech od bratislavských útvarů. Bouraly se příčky studenských pokojů a zvětšovaly prostory pro učebny a ložnice pro družstva a čety /třídy/. Jídelna a vrátnice v podstatě ze začátku vyhovovala. Po bouračkách přicházeli zedníci, kteří k 1.9.1953 budovu připravili k provozu.

Nový školní rok v Bratislavě znamenal pro žižkovce změnu imidže. Modré vycházkové uniformy byly nahrazeny zelenými a baretka brigadýrkou. Modré uniformy zůstaly pouze na donošení jako školní a cvičné uniformy. Na jezdecký výcvik na koních, na cvičišti Kuchajda, se fasovaly holínky, rajtky a zelená blůza. Až do konce kalendářního roku byl na čepicích zlatý štítek, státní znak se skříženými meči, který nahradil malý odznáček v podobě červené hvězdy a v ní český lev.

Výuka probíhala podle celostátních osnov pro studenty gymnázií s tím rozdílem, že na škole byl ročník, který ještě maturoval v školním roce 1953-54 ve tříletém cyklu, avšak s označením šesti pásků na rukávě. Bylo to proto, že škola přešla na šestiletý cyklus. Noví žižkovci začínali studia na škole po ukončení pěti tříd základní školy. /Tento školní systém neměl dlouhého trvání a v roce 1958 se opět přešlo na tříleté studium/. Pedagogický sbor byl zčásti z VŠJŽT ze SNV a zčásti z Brna. Organizačně žižkovci ze SNV, tak jako žižkovci z Brna, tvořili samostatné učební celky. Názory na nové podmínky některých končících žižkovců byly různé. Převažoval názor, že vhodnější podmínky na studium, masově-kulturní práci a sport byly na předcházejících školách.

Vojenská příprava odcházejících ročníků se dokončovala podle dřívějších plánů, včetně ostrých střeleb z pěších zbraní, lyžařškého soustředění a letního výcvikového tábora ve VVP Turecký Vrch. Až po splnění těchto povinností, úspěšné maturitě, zařazení do vybraných vojenských učilišť a vyřazení, odcházeli žižkovci už jako žáci vojenských učilišť na měsíční dovolenou.

 

Autor :PhDr.Vladimír Berka.

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Excalibur Army

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

 

ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci