Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci

Menu OČSLA Druhy vojsk Insignie Osobnosti Muzea Taktika Výcvik Kultura literatura Internet Film Film

ŽENIJNÍ VOJSKO
Stavba klamného pontonového mostu
| Zpět na předhled druhů vojsk |

V rámci cvičení Štít 84 provedl 15.září 1984 litoměřický 91. pontonový pluk stavbu klamného mostu na Labi v prostoru Mlazic (u Mělníka). Na klamný most byl proveden nálet SU-7 (se žlutě označenými konci křídel). Po "zničení" klamného mostu byl postaven plnohodnotný pontonový most se dvěma jízdními pruhy.

Následující záběry jsou z jednoho z prvních nácviků stavby klamného mostu, které proběhlo 26. srpna 1984 na cvičišti pontonového pluku na Labi u Litoměřic. Jedná se víceméně o zkoušku, protože nikdy předtím se nic podobného necvičilo. Podobných nácviků pak bylo ještě několik a na stavbu mostu bylo vycvičeno několik osádek.

Stavba klamného mostu byla provedena rozvinutím každého druhého mostního dílu na dva polodíly. Vzniklá mezera se vyplnila materiálem maskujícím vzniklou mezeru.

Zkoušelo se i rozvinutí dvou mostních dílů na čtyři polodíly. Únostnost náhradního materiálu však byla malá a docházelo k prohnutí a potopení jeho prostřední části (viz. fotografie výše).

Klamný most byl osazen i koutovými odrážeči. Druhý snímek je ze zkoušky hoření nafty na mostě, která měla představovat zničení mostu při vlastním cvičení.

Na fotografii vlevo diskutují na mostě o řešení úkolu vpravo velitel pluku mjr. Chaloupka Miloslav, vlevo velitel 1.pontonového praporu kpt. Štefkov František.

Miroslav Lorenc

| Zpět na předhled druhů vojsk |

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Excalibur Army

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

 

ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci