Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

Komplet 9K11 - maljutka

Komplet 9K11 je složen z pozemního naváděcího a odpalovacího zařízení, řízené střely, záložních součástek, nářadí a příslušenství; je uložen ve 3 soupravách.

Pozemní zařízení tvoří řídící pult, periskopický dalekohled 9Š16 s osminásobným zvětšením a akumulátorová baterie. Na odpalovacím zařízení 9P111 je uložená protitanková řízená střela 9M14M, která sestává z bojové části s kumulativní náplní a zapalovačem, raketového motoru na tuhé palivo, křídel, stopovky, přístrojového bloku a propojovací zásuvky. K iniciaci je využito piezoelektrického zapalovače, který se uvádí do činnosti po odpálení střely v bezpečné vzdálenosti 70—200 m od odpalovacího zařízení.

Kumulativní hlavice je přivedena k výbuchu iniciační náplní z dnové části. Raketový motor má startovací a hnací část. Startovací část má 4 trysky odkloněné od podélné osy pod úhlem 15°. Křídla s mechanickými zarážkami mají odklon pro udržování rotace střely rychlostí 8,5 ot./s. a zařízení pro upevnění stopovky, která červeným plamenem usnadňuje řízení letu. Hnací část raketového motoru tvoří válcová prachová náplň na povrchu a na čele pancéřována. V přístrojovém bloku střely je řídící mechanismus, gyroskop, ovládací zařízení a cívka s mikrokabelem. Motor gyroskopu se roztáčí při startu speciálním páskem na 27 000 ot./min.

Obsluha kompletu 9K11 je tříčlenná — velitel a 2 operátoři, pohotovost z pochodové polohy je 1 min 40 s a za minutu je možno odpálit 2 PTŘS (Protitankové řízené střely) na maximální dálku střelby.

Základní taktickotechnické údaje:

hmotnost kompletu 30,5 kg
střela — hmotnost 10,9 kg
  — délka 860 mm
  — průměr 125 mm
  — střední rychlost letu 120 m/s
dostřel 500—3000 m
pohotovost k palbě do 100 s
obsluha 3


Popis:
1 — bojová hlavice se zapalovačem, 2 — trhavina 3 — startovací tryska, 4 — startovací motor, 5 — náplň stanového motoru, 6 — náplň hnacího motoru, 7 — cívka s mikrokabelem, 8 — řídící mechanismus, 9 — tryskové nástavce, 10 — gyroskop, 11 — kryt s propojovací zásuvkou, 12 — sklopná část křídla, 13 — pevná část křidla, 14 — odpalovací zařízení, 15 — řídící páka, 16 — zaměřovač, 17 — okulár zaměřovače, 18 víko přenosné schránky, 19 — řídící pult, 20 — akumulátorová baterie

Zdroj: Časopis ATOM

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky