Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

SVÍTILNA

Armádní svítilna se používá k pozorování za tmy, k signalizaci a komunikaci například pomocí morzeovky, k řízení provozu na komunikacích a jako zdroj pro napájení různých příslušenství. Uvnitř svítilny je držák náhradní žárovky.

Z mnoha variant zde uvádím tři typy:

Typ 1

Základní vševojsková svítilna novější varianta. Původní pertinaxový držák kontaktů je nahrazen plastovým. Červený, zelený a modrý filtr. Červený filtr se používá při práci ve skrytu neboť z dálkou oproti žlutému světlu značně klesá jeho viditelnost. Spínač světla u všech variant svítilen má dvě polohy jedna umožňuje krátkodobé zapnutí jako tlačítko například pro vysílání morzeovky, druhá poloha má aretaci pro trvalý svit.


 

Typ 2

O proti předchozímu typu má vyvedeno napětí na boční svorky. Na ty to svorky se připojovalo různé příslušenství nebo je například ženisté využívaly k inicializaci roznětky.

 

Typ 3

Tento typ svítilny byl především v soupravách směrníků. Místo zeleného filtru má prostřední filtr oranžový. Plastový kryt žárovky je vystouplý a zpracovaný tak aby byl svit žárovky vidět i při pohledu ze strany. Na boku svítilny je umístěn plastový spínač, pomocí kterého se zapínal přerušovaný režim blikání. Tato svítilna má i jiný systém upevnění na opasek a nemá clonu pro snížení svitu při použití ve skrytu.

UK59 svitilna

Na posledním obrázku další z typů svítilny použité jako zdroj napájení pro přísvit osnovy optického zaměřovače ke kulometu UK-59. Všiměte si že o proti typu 2 má výstupní svorky na druhé straně svítilny.


Zdroj: Miloslav Heřmánek

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.czKVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky