Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

Filtrační ochranný převlek FOP-85

Filtrační ochranný převlek FOP-85 je vševojskový prostředek určený k ochraně kůže osob proti parám a aerosolům otravných látek, které působí přes kůži. Částečně chrání proti kapkám otravných látek, radioaktivnímu prachu, aerosolům bakteriologických (biologických) prostředků a světelnému záření jaderného výbuchu.

Filtrační ochranný převlek je řešen jako převlek na polní stejnokroj. Je vyroben z materiálu se sníženou hořlavostí, vysoce prodyšného a majícího schopnost účinně zachycovat páry a aerosol otravných látek na principu fyzikální sorpce. Jeho fyziologické a hygienické vlastnosti umožňují dlouhodobé nošení bez výrazného vlivu na plnění úkolů spojených s krátkodobou zvýšenou fyzickou zátěží.

Hmotnost celé soupravy uložené v brašně činí okolo 3,5 kg (závisí na velikosti).

Souprava FOP-85 se skládá z blůzy, kalhot, šlí, protichemických přezůvek a rukavic 85, podvlékacích rukavic, brašny, opravárenských prostředků a návodu k použití a údržbě. Vlastní filtrační ochranný převlek je dvoudílný komplet sestávající z kalhot a blůzy s přišitou kapucí. Použitý textil se skládá ze tří vrstev: vrchní tkaniny s nehořlavou a hydrofóbní úpravou, absorpční textilie a podšívky.

Kalhoty jsou zhotoveny tak, že umožňují přizpůsobit velikost obvodu pasu a zajistit ho v požadované poloze velkropáskou. Ke kalhotám se na knoflíky připínají šle. Na dolním okraji nohavice je našita nepromokavá fólie zabraňující vzlínání vlhkosti při chůzi v mokré trávě bez protichemických přezůvek. Na nohavicích jsou ve výši stehna našity kapsy. Na rubu patky pravé kapsy je natištěno označení velikosti.

Blůza je pevně spojena s kapucí. Obléká se přes hlavu. K utěsnění vstupního otvoru kapuce na lícnici ochranné masky slouží lícnicové těsnění, které je k bradové části lícnice přitahováno pruženkou všitou do okraje kapuce. Na kapuci je přišit štítek pro ochranu očí před světelným zářením jaderného výbuchu. Kapuce se nosí pod přilbou. Na levé straně předního dílu je průvlek k vyvedení přípojky pro vnitřní spojení nebo k rádiové stanici. Na předním dílu blůzy je našita dělená kapsa s kapsičkou překrytá patkou. Na rubu patky kapsy je natištěno označení velikosti blůzy. Konce rukávů blůzy jsou opatřeny štítky sloužící k ochraně hřbetu ruky před světelným zářením jaderného výbuchu. Ke hřbetu ruky jsou štítky přidržovány poutkem navlečeným na palec a prostřední prst. Konce rukávů jsou utěsněny proti vnikání otravných látek velkropáskou.

K hodnocení vyčerpanosti sorpčních schopností filtračního ochranného převleku FOP-85 je určena indikační vrstva ve vnitřní kapsičce pravé náprsní kapsy.

V kapsách kalhot a blůzy se ukládají součásti osobní výbavy vojáka podle stejných zásad jako do polního stejnokroje.

Protichemické přezůvky se skládají z celopryžové galoše s protiskluzovou podrážkou a holeňového nástavce z pogumované tkaniny. Jsou anatomicky tvarované pro levou a pravou nohu. Lze je oblékat na všechny typy bot. Převlékají se přes nohavice kalhot. Pro upevnění přezůvky v holenní části slouží pásky s otvory, které se zapínají v zadní části nohavice na trny. Pro upevnění přezůvky v podkolenní části slouží zdrhovací tkanice vyvedená v přední části holeňového nástavce. Velikost je vyznačena na podrážce galoše.

Protichemické rukavice jsou vyrobeny z pryže odolné proti kapalným otravným látkám. Jsou pětiprsté s anatomickým tvarováním a v dlaňové části mají protiskluzový dezén. Rukavice se převlékají rukávem blůzy. V zimním období nebo při nadměrném pocení rukou lze pod pryžové rukavice použít podvlékací rukavice. Velikost je označena na rubu zápěstí.

Brašna je vyrobena z tkaniny, na niž je nanesen plast. Slouží k uložení a přenášení celé soupravy FOP-85. Na víku brašny je předtisk jmenovky.

Velikostní sortiment blůzy a kalhot filtračního ochranného převleku FOP-85 je volen podle velikosti výšky postavy a obvodu hrudníku. Má 6 velikostí, které označují číselným kódem shodným s označením velikosti polního stejnokroje.

Protichemické přezůvky se vyrábí ve třech velikostech:
  • č. 1 pro obuv velikosti 25 až 27,
  • č. 2 pro obuv velikosti 28 až 29,
  • č. 3 pro obuv velikosti 30 až 32.

Protichemické rukavice se vyrábí ve velikostech 1, 2, a 3.

Velikosti filtračního ochranného převleku FOP-85:

Kódové označení velkosti

Výška postavy (cm)

Obvod hrudníku (cm)

1 – 47

159 až 170

88 až 97

1 – 53

 

98 až 107

2, 3 – 47

171 až 182

88 až 97

2, 3 – 53

 

98 až 107

2, 3 – 56

 

108 až 117

4 – 53

183 až 194

98 až 107

Přes oblečený filtrační ochranný převlek FOP-85 je možné v případě ohrožení kapkami otravných látek použít protichemickou soupravu JP-75A.

Používání prostředků individuální ochrany, Chem-2-2/č, 1989

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.czKVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky