Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci

Ochranná maska pro specialisty PRV-U

Ochranná maska pro specialisty PRV-U (ПРВ-У = противогаз ракетных войск - улучшенный (усовершенствованный) – ochranná maska raketových vojsk – vylepšená (zdokonalená)) je určena pro specialisty některých druhů vojsk. Umožňuje obsluhu a používání optických přístrojů, vedení hovoru na pojítkách a provádění dalších úkonů.

Lícnice ŠMS-R – (ШМС-Р (шлем маска специальная - ракетчика – lícnice speciální - obsluhy raket) je celohlavová, vyrobená z pryže. Nad ventilovou komorou je umístěna průzvučná vložka umožňující hovor na pojítkách. V přední části má dva zorníky, jejichž velikost a tvar jsou přizpůsobeny okulárům optických přístrojů. Po stranách zorníků vyúsťují odmlžovací kanálky. V místech, kde přiléhá k uším, je lícnice zeslabena. Toto zeslabení, které je nad ušním otvorem, umožňuje srozumitelnost hlasu při nasazení sluchátek.

Spojovací hadice je kryta odváděčem vlhkosti, který slouží k odvodu kondenzátů z vydechovacího ventilku a k ochraně spojovací hadice vůči výparům a kapkám agresivních a škodlivých látek. Chránič je vyroben z pogumované tkaniny, v horní části je opatřen pryžovou manžetou k uchycení na ventilovou komoru.

Ochranný filtr je uzpůsoben k zachycení radioaktivních a otravných látek, bakteriologických (biologických) prostředků, agresivních a škodlivých látek (včetně toxických složek raketových paliv) nacházejících se v ovzduší ve formě par, plynů nebo aerosolů. Nechrání proti chlorkyanu. Je vyroben z plechu a je válcovitého tvaru. Obsahuje filtrační vložku z azbestocelulózového kartounu a sorbentu z impregnovaných hlinitokřemičitanů. Matice ve dně filtru umožňuje připojit doplňkový předfiltr. Lícnici masky PRV-U je možno doplnit i filtry s aktivním uhlím (OF-11, LF-10), pak ovšem nesmí být použita proti výparům z raketových paliv – může dojít ke vznícení filtru.

Brašna ochranné masky pro specialisty je rovněž vyrobena z materiálu odolného proti agresivním a škodlivým látkám. Vnitřní prostor je přepážkou rozdělen na přihrádky pro uložení ochranného filtru a lícnice se spojovací hadicí. Zapínání brašny je řešeno dvěma trny. Na pravé straně brašny je našita kapsička pro uložení odváděče vlhkosti, na levé straně kapsička pro krabičky s destičkami proti opocování zorníků (označení „НП“ - Незапотевающие пленки). Prostřední přepážka je ve spodní části opatřena kapsičkou pro uložení krabičky s náhradními průzvučnými membránami (označení „M“ - Мембраны переговорного устройства).

Technické údaje:
- hmotnost úplné soupravy ochranné masky PRV-U 1,86 kg
- hmotnost lícnice 0,40 kg
- hmotnost filtru 0,91 kg
- rozměr soupravy 20 x 10 x 24 cm
- počet velikostí 4

 

Příručka pro vojenské chemiky, Naše vojsko, 1988
Používání prostředků individuální ochrany, Chem-2-2/č, 1989

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky