Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci

Ochranná maska pro raněné na hlavě ŠR-2

Ochranná maska pro raněné na hlavě ŠR-2 (шлем для раненых в голову ШР-2) je celohlavová maska určená k ochraně obličeje, očí, dýchacích orgánů osob raněných na hlavě (při vědomí) proti otravným a radioaktivním látkám a proti bakteriologickým (biologickým) prostředkům ve formě par, plynů, aerosolů apod.

Technické údaje:
- hmotnost úplné soupravy ochranné masky pro raněné na hlavě 1,75 kg
- hmotnost lícnice 0,63 kg
- hmotnost filtru 0,91 kg
- rozměr soupravy 20 x 10 x 30 cm
- počet velikostí 1

Velká celohlavová lícnice umožňuje nasazení i přes obvaz. Těsnící linie lícnice je kolem krku. Ochranná maska je ve výzbroji zdravotnické služby. Má tyto hlavní části:
- lícnici,
- ochranný filtr,
- brašnu.

Lícnice je zhotovena slepením tří částí: obličejové, temenní a krční.

Obličejová část lícnice je výlisek z přírodního kaučuku, ve kterém jsou vytvarovány manžety pro zorníky, pro pevné připojení spojovací hadice a pro vydechovací ventilovou komoru.

Temenní část je zhotovena slepením dvou částí fólie z přírodního kaučuku, které jsou nalepeny na obličejovou část. Do spoje jsou vlepeny tři páry uvazovacích tkanic (v místě spánků, uší a pod ušima).

Krční část je zhotovena slepením ze čtyř částí tenké fólie z přírodního kaučuku. Je přilepena k obličejové a temenní části lícnice v místě krku a týlu. Těsnění na krku je zabezpečeno přezkou. Při jejím rozepnutí lze lícnici převléci přes obvaz hlavy, při zapnutí přezky se vytváří těsnící linie kolem krku.

Zorníky jsou tvořeny zorníkovou objímkou, pružícím kroužkem, přítlačným kroužkem, těsnícím kroužkem a zorníkovým bezpečnostním sklem. V manžetě pod zorníky je vytvarována drážka pro případné vložení druhého zorníkového skla nebo destičky proti opocování.

Manžeta pro připojení spojovací hadice je umístěna uprostřed, pod zorníky, přibližně v místě nosu. Do manžety je rovněž vložen kovový tubus, ve kterém je sedlo vdechovacího ventilku s plátkovým pryžovým ventilkem. Z vnější strany je na tubus připevněna pryžová vrapová spojovací hadice, potažená trikotem a ukončená kovovou převlečnou maticí s normalizovaným závitem s přilepeným pryžovým těsněním. Manžeta pro vydechovací ventilovou komoru je válcovitá. Do manžety jsou vloženy v pořadí z vnitřní strany: drátěné sítko v kovové objímce (chrání vydechovací ventilky proti hrubému znečištění) a dvě bakelitová sedla s hříbkovitými pryžovými vydechovacími ventilky. První (vnitřní) ventilek je v manžetě zajištěn přitažením drátkem z vnější strany. Duhý (vnější) ventilek je chráněn kovovým krytem, nasunutým na manžetu.

K lícnici, na spojovací hadici lze připojit libovolný ochranný filtr s normalizovaným závitem, obvykle ochranný filtr OF-11.

Brašna sloužení k uložení a přenášení masky. Je vyrobena z nepromokavé tkaniny a je opatřena závěsný popruhem s měnitelnou délkou, upínací tkanicí s posuvkou a karabinkou. Na brašně je polokroužek k uchycení karabinky. Příklop brašny se zapíná dvěma olivkami. Uvnitř brašny jsou přihrádky pro složení součástí masky ŠR-2.

Použití ochranné masky ŠR-2

Po připojení ochranného filtru ke spojovací hadici a po kontrole správné funkce ochranné masky navléká lícnici raněnému na hlavu druhá osoba. Po převlečení lícnice přes obvaz se upraví krční část lícnice tak, aby její sklady byly hladké, široké, nikoliv pokrčené (nebezpečí vzniku netěsnosti). Zapnutím přezky se lícnice utěsní na krku. Poloha lícnice na hlavě se upraví tak, aby raněný pokud možno viděl a aby temenní část lícnice doléhala co nejlépe na obvaz a nevytvářel se zbytečně velký škodlivý prostor. V této poloze se lícnice upevní zavázáním uvazovacích tkanic. Při používání ochranné masky pro raněné na hlavě se nevydávají povely.

Zpracoval: L.Doubrava

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky