Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

Protichemická souprava JP-75A

Protichemická souprava JP-75A je vševojskovým prostředkem sloužícím k ochraně osob, jejich oděvu, strůje a osobních zbraní před zamořením kapkami nebo aerosolem otravných látek, radioaktivními látkami a bakteriologickými (biologickými) prostředky. Částečně chrání před účinky světelného záření jaderného výbuchu a zápalnými látkami.

Protichemická souprava je jednorázovým prostředkem použití při zamoření otravnými látkami. Při zamoření radioaktivními látkami a pro používání při výcviku má souprava vícenásobné použití.

K výrobě soupravy je použito speciálního materiálu, který je dostatečně odolný proti otravným látkám a má úpravu snižující hořlavost.

Protichemická souprava JP-75A se skládá:
- z pláštěnky košilového střihu s kapucí,
- z přezůvek,
- z rukavic.

Z výroby je protichemická souprava dodávána složená na rozměr 26 x 32 cm a zatavená do polyetylénového obalu.

Pláštěnka tvoří s kapucí nedílný celek a její střih umožňuje pod ní nosit odlehčenou polní výstroj a v případě potřeby ukrýt osobní zbraň. U spodního okraje na vnitřní straně pláštěnky umístěny dvě kapsy pro uložení přezůvek a rukavic. Pláštěnka je označena číslem velikosti a výrobními údaji natištěnými na spodním okraji předního dílu.

Přezůvky mohou být vyrobeny v různých variantách a s některými úpravami, jejichž cílem zmenšit možnost uklouznutí na hladkém povrchu a zlepšit užitné vlastnosti. Dosahují nad kolena a připevňují se tkanicemi buď na opasku nebo okolo nohy. Nášlapná část je vícevrstvá a uvnitř zpevněná vložkou.

Rukavice jsou tříprsté, v zápěstí opatřené těsnící gumou.

Velikosti se rozlišují u pláštěnky a přezůvek. Pláštěnka se vyrábí ve třech velikostech:
- č. 1 pro osoby vysoké do 170 cm,
- č. 2 pro osoby vysoké od 171 do 179 cm,
- č. 3 pro osoby vysoké 180 cm a více.

Přezůvky se vyrábějí ve dvou velikostech:
- č. 1 pro velikosti obuvi do čísla 29,
- č. 2 pro velikosti obuvi nad číslo 29.

Rukavice se vyrábějí v jedné velikosti. Střih přezůvek a rukavic nerozlišuje pravé a levé provedení.

Používání protichemické soupravy:

Protichemická souprava vydaná ze skladu se vyjme z polyetylénového obalu, v němž byla skladována, zkontroluje se její úplnost, neporušenost a sbalí se. Takto uložená protichemická souprava se uloží do brašny, v níž se přenáší v pochodové poloze.

V ochranné poloze lze protichemickou soupravu použít jako pláštěnku nebo pláštěnku oblečenou s rukama v rukávech a s nasazenými přezůvkami a rukavicemi.

Příručka pro vojenské chemiky, Naše vojsko, 1988

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.czKVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky