Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci

Oděv protichemický OPCH-70

Protichemický oděv OPCH-70 je prostředek individuální ochrany kůže chemických a některých jiných speciálních jednotek. Chrání před zamořením radioaktivními a otravnými látkami a bakteriologickými (biologickými) prostředky. Používá se po dlouhodobou ochranu při radiačním a chemickém průzkumu a při speciální očistě. Souprava protichemického oděvu OPCH-70 se skládá:

 • kombinézy,
 • chladícího převleku,
 • spodního prádla,
 • tří párů pryžových a jednoho páru bavlněných rukavic,
 • sumky na jeden zásobník a pochvy na bodák vyrobených z pogumované tkaniny,
 • soupravy opravárenského materiálu,
 • polyetylénového sáčku,
 • brašny s popruhem.

Celková hmotnost soupravy je podle velikosti 6 až 7 kg.

Kombinéza je vyrobena z pogumované tkaniny s úpravou snižující hořlavost a zvyšující odolnost proti světelnému záření jaderného výbuchu. Kombinéza je jednodílná s pevně připojenou kapucí a protichemickými přezůvkami. V přední části kombinézy je vstupní otvor se vstupním nástavcem zabezpečujícím těsné uzavření kombinézy. Kapuce je kolem obličejového otvoru opatřena těsnící pryžovou lemovkou zajišťující přilnutí ochranné masky M-10 nebo M-10M. V pravé přední části kombinézy, ve výši prsou, je uzpůsobení pro hodnostní označení a dále je zde natištěno označení velikosti s rokem výroby. V pase je oděv stažen opaskem se sumkou a bodákem. Rukávy kombinézy mají vnitřní těsnící manžety staženy v zápěstí těsnící gumou a jsou opatřeny poutkem k navléknutí na palec, čímž se zabraňuje vyhrnutí rukávů. Na vnější části rukávu je našit upínací pásek pro stažení rukávu v zápěstí na rukavicích. Na nohavicích pod koleny jsou našity upínací pásky pro stažení nohavic. Jejich tkaninu je nutno upravit tak, aby nedocházelo při chůzi ke zvýšenému opotřebení. Ke spodní části nohavic jsou připevněny galoše opatřené upínacími páskami k jejich uzpůsobení na noze. Kombinéza má hmotnost 3,2 až 4 kg. Zhotovuje se ve třech velikostech:

 • č. 1 pro osoby do výšky 165 cm,
 • č. 2 pro osoby od výšky 165 do výšky 180 cm,
 • č. 3 pro osoby vyšší než 180 cm.

Velikost galoší odpovídá velikosti kombinézy.

Dvoudílné spodní prádlo je vyrobeno z bavlněného materiálu ve stejných velikostech jako kombinéza.

Chladící převlek je jednodílná kombinéza z bavlněného materiálu se zkrácenými nohavicemi a rukávy s kapucí a knoflíkovým zapínáním. Vpravo na přední části je našito uzpůsobení pro hodnostní označení a natištěno označení velikosti. Vyrábí se ve stejných velikostech jako kombinéza.

Pryžové rukavice jsou na vnitřní straně patřeny dezénovou úpravou. Bavlněné rukavice slouží pro ochranu rukou před chladem. Oba druhy rukavic se vyrábí ve třech velikostech: 9, 10 a 11.

Sumka na jeden zásobník a pochva na bodák slouží k doplnění výzbroje při použití protichemického oděvu. Obě části jsou vyrobeny z pogumované tkaniny.

Souprava opravárenského materiálu je určena pro rychlou opravu poškozené pogumované tkaniny. Obsahuje samolepící záplaty, ampule s benzínem a bavlněný hadřík. Polyetylénový sáček s uzávěrem slouží pro uložení přebytečné výzbroje a výstroje vojáka po obléknutí protichemického oděvu.

Brašna protichemického oděvu je vyrobena je vyrobena z nepromokavé tkaniny. Je hranatého tvaru s kapsou. Po uložení protichemického oděvu se uzavírá nejprve bočními klopami a pak víkem knoflíky.

V pochodové poloze je protichemický oděv uložen v brašně, která se ukládá v bojové technice na vyhražené místo.

V pohotovostní poloze je protichemický oděv oblečen vstupním otvorem přes hlavu, vstupní otvor je uzavřen dvěma vnitřními upínacími páskami. Vstupní nástavec je upraven na ramenou a převázán spodní vázací tkanicí.

Pro zachování co největší pracovní schopnost osob při používání ochranného oděvu za různých teplot okolního je nutno oděv oblékat:

 • při teplotě 10°C a výše zpravidla na dvoudílné spodní prádlo,
 • při teplotě 0°C do 10°C na polní stejnokroj,
 • při teplotě pod 0°C na stejnokroj s oteplovacími vložkami a pod pryžové rukavice se oblékají bavlněné rukavice.

Příručka pro vojenské chemiky, Naše vojsko, 1988

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky