Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

POLNÍ VEDENÍ - KABELY

Polní kabel PK-1
Polní kabel PK-1 je jednožilový telefonní kabel. Umožňuje spolehlivý přenos nízkofrekvenčního hovoru na spojovacím směru do 20 km za každých povětrnostních podmínek. Kabel se používá k výstavbě jednoduchých i dvojitých polních vedení.

Polní kabel PK-2
Polní kabel PK-2 je párový kabel, zkroucený ze dvou žil se stoupáním zkrutu 60 mm. Aby se kabel nerozplétal, je zajištěn svázáním ve vzdálenosti 150 mm od konce. V novějším provedení kabelu PK-2 jsou obě izolované žíly umístěny souběžně (bez zkroucení) a jsou opatřeny další společnou izolační vrstvou. V důsledku toho je kabel plochý, snadno se rozvinuje, svinuje a zabírá na cívce méně místa nežli zkroucený kabel. Kabel PK-2 se používá k výstavbě dvojitých vedení. Při souběhu dvou vedení je možno je sdružovat.

Polní kabel LK-2
Polní kabel LK-2 je dvoužilový telefonní kabel, určený k rychlé výstavbě vnitřních rozvodů spojovacích uzlů a středisek do maximálních vzdáleností 5 km. Je to lehký kabel, který se vyrábí v 500metrových délkách a je navinut na speciálních lehkých cívkách. Na koncích je opatřen vodotěsnými rychlospojkami, které umožňují rychlé propojení kabelových délek a vodotěsné spojení vodičů. Na koncích vedení se používají koncovky se dvěma odizolovanými žilami.

Párový bojový drát Z-2
Párový bojový drát Z-2 je hliníkový dvojvodič s izolací z vypalovaného smaltu. Je určen k rychlé výstavbě krátkých vedení (do vzdálenosti 5 km) v takových situacích, kdy se nepočítá s jeho svinováním. Je dodáván v samonosných klubkách, která dovolují (při odvíjení ze středu) velkou rychlost rozvinování. Skladuje a dopravuje se v plechových ochranných obalech.

Kabel MP-52
Kabel MP-52 je desetižilový kabel, jehož žíly jsou uspořádány do pěti párů. Je ukončen kabelovými hlavicemi a je určen pro účastnický rozvod na spojovacích uzlech vyšších velitelských stupňů.

Kabel MP-54
Kabel MP-54 je dvacetižilový kabel, jehož žíly jsou uspořádány do pěti tzv. čtyřek. Je ukončen kabelovými hlavicemi. Používá se v kabelových soupravách a je určen k výstavbě účastnického rozvodu na spojovacích uzlech svazku a výše, v rádiových a středních radioreléových stanicích k přivádění účastnických telefonních kanálů do prvků spojovacích uzlů.

Kabel MP-154
Kabel MP-154 je šedesátižilový kabel, jehož žíly jsou uspořádány do patnácti čtyřek. Je ukončen kabelovými hlavicemi. Používá se v kabelových soupravách, určených pro výstavbu vnitřních rozvodů v uzlovém jádru spojovacího uzlu frontu.

Kabel pro nosné kmitočty NK
Kabel pro nosné kmitočty NK je určen zejména pro vícenásobné využití zařízení nosné telefonie. Je vhodný pro přenos vysokých kmitočtů, a to pupinovaný do 30 kHz a nepupinovaný do 60 kHz. Kabel NK je samonosná křížová čtyřka s kapacitní stabilizací. Křížová čtyřka je vytvořena stočením čtyř žil okolo kruhového jádra. Kabel je opatřen stabilizační páskou a je chráněn opletením z ocelového nerezavějícího drátu. Opletení zachycuje tah, kterým je kabel namáhán. Kabel se vyrábí ve 250metrových délkách. Konstrukce hlavic je provedena tak, že není možné mezi sebou překřížit žíly různých párů.

Těžký kabel TK-1
Těžký kabel TK-1 je určen k výstavbě vnitřních rozvodů na spojovacích uzlech a k vybudování krátkých přípojek od stálých vedení (vzdušných i kabelových). TK-1 je samonosná křížová čtyřka s kapacitní stabilizací. Čtyřka je vytvořena stočením čtyř žil okolo kruhového jádra. TK-1 je opatřen stabilizační páskou a je chráněn opletením z ocelového nerezavějícího drátu. TK-1 je nepupinovaný s možností přenášení pásma v rozmezí od 0 do 16 kHz. Konstrukce hlavic je stejná jako u kabelu NK.

Těžký kabel TK-2
Těžký kabel TK-2 je určen k výstavbě vnitřního rozvodu na spojovacích uzlech. TK-2 se skládá ze tří křížových čtyřek (stejných jako křížová čtyřka u TK-1). Je kapacitně stabilizován a je opatřen stabilizační páskou. Je chráněn opletením z ocelového nerezavějícího drátu. Těžký kabel TK-2 je nepupinovaný s možnosti přenášet kmitočtové pásmo v rozmezí od 0 do 10 kHz. Konstrukce hlavice je stejná jako u kabelu NK.


 

Zdroj: TECHNICKÁ PŘÍRUČKA
pro důstojníky a praporčíky
spojovacího vojska

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky