Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

RÁDIOVÁ STANICE R-354

Rádiová stanice R-354 je ruská přenosná krátkovlnná rádiová stanice (P-354 "Shmel"), která byla ve výzbroji jednotek skupin hloubkového průzkumu.

Hybridní radiostanice používala jak tranzistory tak elektronky. Byla napájená z akumulátoru 6V a anodové napětí se vytvářelo pomocí tranzistorového měniče. Ve VF obvodech byly použity tyčinkové elektronky 1SH29B a 1P24B.

V pozdější verzi se v československé republice se ve státním podniku Tesla stanice upravovaly z původního projekčního displeje na digitální LED 7-mi segmentovky. Tento LED displej se rozsvěcel pouze při stisknutí tlačítka kalibrace.

Radiostanice vysílala pouze telegrafii a to ručním klíčem, volbou tlačítky čísla 75 znaků za minutu nebo dávkou rychlotelegrafie 1250 znaků za minutu s mechanickým kodérem na principu dirkovaného kinofilmu 35 mm, který se řezal na polovinu. Na přijímací straně se pak signál zaznamenal na magnetofon a zpomaleně přehrával pro poslech. Kromě tlačítek čísel bylo na klávesnici i tlačítko vysílající řadu teček jako signálu chybného vyslání, aby se mohl radista opravit. Existuje i varianta bez integrovaného telegrafního klíče s konektorem na externí klíč. Tato varianta neměla uvnitř mechanismus pro snímání kinofilmu a vstupní otvory filmu byly zaslepeny přišroubovanou kovovou destičkou.

 

Technické údaje

Kmitočtový rozsah nezávisle:
-vysílač: 2,5 až 15,0 MHz plynule laditelný v 5-ti rozsazích.
-přijímač: 2,0 MHz až 15,5 MHz.

Druh provozu:
-vysílač pouze telegrafie (A1A)
-stanice přijímá i telefonii s potlačenou nosnou (DSB, SSB) modulací (A3A).

Výkon vysílače: pouze telegrafie 10 W.

Citlivost přijímače: lepší než 2 µV.

Antény a dosah:
- drátová anténa. V soupravě je teleskopický stožár z několika segmentů sklolaminátu pro navěšení antény.
- udávaný dosah 150 - 1500 km,

Napájení:
- napětí 6V v soupravě ze 4ks stříbro-zinkových akumulátorů AKB 4SCM-5 (8A).
Tyto akumulátory byly umístěny v předním odklopném víku.
-externí akumulátor AKP 10KNP-6S napětí 6V.

Hmotnost:
- přenosné soupravy rádiové stanice je 14 kg

Do komletní soupravy patřil kromě radiostanice v textilním vaku s popruhy pro nošení na zádech a antény i nabíječ ze sítě, nabíječ z autobaterie a ruční dynamo na dobíjení. Dále řezač 35mm filmu na polovinu a děrovač pro přípravu zprávy na film. Několik typů sluchátek, sluneční clona na displej, náhradní díly a propojovací kabely.

 

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky