Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

ZBRANĚ Pusky

RÁDIORELÉOVÁ STANICE R-407

RDM-61M

Rádiová stanice R-407 sloužila primárně k bezdrátovému nahrazení úseků telefonního vedení sekundárně jako standartní VKV radiostanice.

I když radiostanice R-407 vyráběná v Rusku byla zavedena do Sovětské armády již v roce 1958, k nám se dostala do výzbroje později, jednak jsme používali radioreléové stanice naší výroby RDM-61 , RDS-66b a také použité frekvence rušily civilní pásmo včetně 1. a 2. kanálu televize . To omezovalo prostor pro výcvik spojařů mimo oblasti s dosahem těchto vysílačů, což v prostorném SSSR nedělalo problémy. Toto omezení se u nás zlepšilo po přesunu televizních kanálů do vyššího III. televizního pásma (nad 175 MHz).

Opomeneme-li kompatabilitu s armádami Varšavské smlouvy, bylo důvodem k zavedení této stanice na nižším kmitočtu kolem 56 MHz na spodní části VKV pásma lepší šíření signálu na malé vzdálenosti i v terénu, kde nebyla přímá viditelnost stanic, což naše typy pracující v pásmu kolem 400 MHz vyžadovaly.

Radiostanice mohla pracovat duplexním provozem při odstupu vysílače od přijímače 4MHz nebo simplexním na jednom kmitočtu.

Na vstupu přijímače je pro dosažení vysoké selektivity pro provoz duplex použit v konstrukci devítinásobný ladící kondenzátor. Některé jeho sekce kmitočet vybírají, jiné potlačují sousední kmitočty. První mezifrekvence přijímače je na 7MHz, druhá na 1312,5kHz.

Ve stanici R-407 je prostor na dva akumulátory, aby mohla pracovat jako přenosná, avšak především se používala v radiových vozech pro zabezpečení přenosu telefonních hovorů.

Druh provozu: frekvenční modulace (F3), duplex i simplex.
Fekvenční rozsah: 52-60 MHz
Citlivost: 2,5 mikrovoltů
Výkon vysílače: 1W na 75 Ohm.
Dosah: 4 - 20km podle použité antény
Napájení baterií: 2x 2,4V max. 3,2A 2NKN24 pro 6 hodin duplexního provozu

Hmotnost radiostanice včetně akumulátorů 27kg.

Hmotnost soupravy včetně příslušenství a antén 70kg.

foto: Miloslav Heřmánek

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky