Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

Protipěchotní šrapnelová mina PP Mi-Šr II

Protipěchotní šrapnelová mina PP Mi-Šr II je svým charakterem tlaková kontaktní šrapnelová mina. Je zjistitelná minovou hledačkou na kovové miny.

Protipěchotní šrapnelová mina je určena k zaminování terénu proti živé síle nepřítele. Minu je možno ukládat do minového pole pouze ručním způsobem zapuštěně. Povrchově se PP Mi-Šr II kladou jen výjimečně (hlavně tam, kde je možno je upevnit nad terénem a použít nástražný drát při požadavku střepinové funkce miny).

Protipěchotní šrapnelovou minu je možno použít jako minu:

a) nášlapnou adjustovanou jedním rozněcovačem Ro-8 nebo Ro-8 II;
b) s nástražným drátem, adjustovanou dvojcestnou spojkou se dvěma rozněcovači Ro-1 nebo Ro-10;
c) ovládanou pomocí zařízení pro elektrické odpalování min v řízených minových polích, adjustovanou elektrickým palníkem P-1 a uzavřenou uzavíratelným kovovým kloboučkem nebo palníkem P-2;
d) střepinovou s nástražným drátem jednostranným nebo oboustranným, adjustovanou jedním rozněcovačem Ro-1 nebo Ro-10 zašroubovaným do rozbuškové trubice.

K roznětu miny dojde našlápnutím (nalehnutím) na tykadla rozněcovače Ro-8 (Ro-8 II) nebo zatažením za nástražný drát anebo zapojení proudu do roznětové sítě (při řízeném minovém poli).


Protipěchotní šrapnelová mina PP Mi-Šr II
adjustovaná rozněcovačem Ro-8, zapuštěná v terénu

Po uvedení rozněcovače (či elektrického palníku u řízených min) v činnost je mina po 2 až 5 sekundách vyhozena z výmetnice miny do výše asi 1 m, kde vybuchuje.

Výbuch miny ve výši asi 1 m nad terénem způsobuje odtrhovací rozněcovač s odtrhovacím drátem, který aktivuje roznětku umístěnou ve dnu roznětové jímky. Roznětka iniciuje rozbušku Ž, která je do roznětové jímky miny vkládána při adjustaci (otevřeným koncem dolů). Rozbuška pak přivede k výbuchu trhací náplň, která svým výbuchem roztrhá vnitřní i vnější plášť miny a rozmetá náplň sekané oceli.


Schéma uložení protipěchotní šrapnelové miny PP Mi-Šr II s oboustrannými nástražnými dráty
1-kotevní kolík; 2-vodicí kolíky; 3-mina se dvěma rozněcovači Ro-1

Při výbuchu miny ve výši 1 m nad terénem způsobují střepiny z pláště miny a náplň sekané oceli smrtelná zranění do okruhu 10 m a jednotlivé střepiny lehká zranění do okruhu 100 m.


Klikněte pro větší obrázek

Takticko-technická data  
  
Hmotnost bez rozněcovače 3,25 kg
Průměr miny     101 mm
Výška miny  152 mm
Průměr aktivační ploch při adjustaci rozněcovačem Ro-8 nebo Ro-8 II 30 mm
Průměr aktivační ploch při adjustaci rozněcovačem Ro-1 nebo Ro-10I 10 mm
Aktivační síla u miny adjustované rozněcovačem Ro-8 nebo Ro-8 II větší než 30 N

 

Zpracoval: Lukáš Doubrava
Zdroj: Žen-29-2, vydání 1961 a 1987

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky