|
Duní stroje vzduchem ...
Píseň " Duní stroje vzduchem " vznikla v roce 1947 jako písnička do pochodu. Je třeba si uvědomit, že bylo dva roky po skončení II. světové války a u nás vznikl nový druh vojska. Písničku složil jeden z prvních důstojníků pěšího praporu 71 ve Stráži pod Ralskem. Jmenoval se nadporučík Jaroslav Mladý. U výsadkářů byla vždy tendence zpívat svoje písně. Měli jsme např. " Rudé barety " (Baretů je barva rudá jako vlčí mák, naše píseň, píseň hrdá letí s námi do oblak ... Výsadkáři jdou vpřed směle co je to strach neznají.........)
Snaha byla nezpívat " odrhovačky " , jako - Išla Marina do cyntorina..., Okolo Hradce...., a podobné. Za dlouhých pochodů vznikaly všelijaké : " Chodím po Šumavě, nevím kudy kam, najíst nedostanu, velkou žízeň mám.... Kdo zažil dlouhé únavné pochody, dá mi za pravdu, že písnička pomohla a také dávala dohromady kolektiv. Rota, která dobře zpívala, měla dobrou morálku.
Duní stroje vzduchem
Duní stroje vzduchem přes hřbety hor,
k útoku startuje výsadkářský sbor.
Oheň v srdci nesem na vlasti prah,
snesme se padáky tam, kde útočí vrah.
Refrén:
Paradesátní jednotky - meče armády hrot.
Letcům burácí motory, od vrahů dělí nás skok.
(: Dolů - hotovost, dolů - připravit
vpřed v úder z oblohy do hlubin padá
z letounů ven - na sta mužů bránit svou zem.:)
Tak kde výheň boje žhne v dešti střel,
tam parajednotka přistává v hluku děl.
Národ náš nám věří, nezklameme jej.
Již nikdy Mnichov - vlasti svou oběť dej!
Refrén
Žižkuv odkaz máme - v srdci je v nás,
hrůzu a děs bude mít napřítel z nás.
Jasný je náš úkol, jasný je náš cíl,
tam, kde je nepřítel, bojovat ze všech sil.
Refrén
Teď již zbraně bijé do jejich těl,
zní hudba pekelná v rachotu našich děl.
Život rádi dáme za svoji zem,
za naše vítězství za svobodu všem.
Refrén
Kopie originálních slov, doplněných rukou psanou poznámkou legendárního velitele 22. výsadkové brigády plk. Františka Mansfelda i notový zápis mjr. Jana Holoubka, kapelníka brigádní hudby 22. vb, který se v roce 1954 ujal zpracování notového partu a také mírně upravil text
Vzpomínku velitele 22. vb, plk.vys.v.v. Františka Mansfelda zaznamenal V. Koutecký:
"Jarda (pozn. - autor slov Jaroslav Malý, v té době frekventant 1. přeškolovacího para kurzu ve Stráž pod Ralskem) ji vytvořil v listopadu 1947 a hned se ujala u všech členů kurzu i mužstva obsluhy. Jsem přímý účastník tvorby autora, která se odehrávala na naší světnici, kde bylo ubytováno asi 15 mužů a autora jsme hned kritizovali i podporovali. Pro představu - Jarda, když ho opouštěla "tvůrčí síla", žádal ostrou střelbu z pistole okolo jeho postavy, to jsem obstarával já, z bezpečnostních důvodů na světnici jen z pistole DUO 6,35 mm. Byly to krásné chvíle a Pepíkovi Černotovi, jako veliteli para kurzu, to nijak nevadilo a nepřipadalo divné. Tak se zrodila naše hymna, která žije a bude žít, pokud budou žít Palečkovy a Černotovy děti."
Zpět na Historie výsadkových vojsk
Čejen - převzato z forum.CSLA.cz
|
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND |