Hlava ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Útvary Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba Fórum Muzeum KVH ČSLA Spolubojovníci ČSLA Zbraně Technika Výstroj Výzbroj Služba KVH Forum Spolubojovníci

Protipěchotní mina šrapnelová PP Mi-Šr

PP Mi-Šr je možno použít jako kontaktní tlakovou (nášlapnou) minu (s rozněcovačem Ro-8), minu s nástražným drátem (rozněcovač Ro-1 nebo Ro-10) nebo jako součást řízeného minového pole (palník P-1 nebo P2 s přístrojem KRAB-IM). Klade se zapuštěně, povrchově jen výjimečně. Exploze miny (nad terénem) vytváří husté střepinové pole s možností smrtelného zranění do 10 m, v okruhu 100 m může způsobit lehká zranění. Vzhledem ke své kovové konstrukci je lehce zjistitelná minohledačkou.

Protipěchotní šrapnelová mina se skládá z ocelové výmetnice a z vlastního těla miny; okraj výmetnice je přes tělo miny vodotěsně zalemován. V těle miny je uložena trhavá (325 g TNT), zpožďovací a výmetná (2,5 g černého prachu) náplň, obvod pláště miny je vyplněn sekanou ocelí.

Při aktivaci (tlakem na Ro-8, tahem za drát u Ro-1 nebo Ro-10, pokusem o dezadjustaci u Ro-10, popř. zapojením proudu do roznětové sítě) dojde nejprve k zažehnutí zpožďovače; po jeho prohoření (2 – 5 sekund) dojde k výmetu z výmetnice. K explozi je mina přivedena cca 1 m nad terénem díky odtrhovacímu drátu, který přivede k výbuchu rozbušku a následně celou minu. Minu je možno adjustovat i na okamžitou funkci (bez zpoždění).

Takticko-technická data  
  
Hmotnost bez rozněcovače 3,25 kg
Průměr miny     101 mm
Výška miny  152 mm
Aktivační tlak u Ro-8 3 – 6 kg
Aktivační tah u Ro-1 nebo Ro-10 4 – 8 kg
Odolnost proti účinkům tlakové vlny 1,9 – 3,9 kg/cm2 (Ro-8)
  0,1 kg/cm2 (Ro-1, Ro-10)
  3,5 kg/cm2 (P-1)

Balení: 6 ks min v laťovém obalu, 4 cívky s nástražným drátem (po 20 m); uzavírací kloboučky a dvoucestné spojky jsou baleny v krabičkách zvlášť.

Cvičná protipěchotní šrapnelová mina Cv PP Mi-Šr

Zpracoval: Lukáš Doubrava
Zdroj: Žen-29-2, vydání 1961 a 1987
fotografie použity s laskavým svolením autora

Vyhledat
Webarchiv


TOPlist

FORUM.CSLA.cz

MUZEUM.CSLA.cz

KVH ČSLA

KVH ČSLA

Creative Commons License
veškeré texty i fotografie zde uveřejněné podléhají licenci Creative Commons BY-NC-ND

 

Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY
http://www.csla.cz - http://forum.csla.cz - http://kvh.csla.cz

ZBRANĚ Pusky